060G3631 AKS3000 Преобразователь давления Danfoss
SKU
ia_danfoss_060G3631
AKS 3000 is a series of absolute transmitters with high-level signal conditioned current output, developed to meet demands in A/C and refrigeration. AKS 3000 utilizes the proved piezoresistive measuring principle, which has been used for decades in Danfoss pressure transmitters.The pressure reference is a sealed gauge. This means that atmospheric pressure variations have no influence on regulating accuracy. A must in accurate low pressure regulation. All materials in contact with the refrigerant and materials for the housing are AISI 316L stainless steel. No soft gaskets, all environmental sealings are made through laser weldings only. AKS 3000 has a 4 to 20 mA output, and is available with spade terminals for EN 175301-803 plug.
Characteristic
Value
Type AKS 3000
Weight 0.206 Kg
- common PIN 2
+ supply PIN 1
Accuracy, max. +/- FS [%] 2,00 %
Accuracy, typical +/- FS [%] 1,0 %
Adj. zero point and span No
Ambient temperature [°C] -40 - 85 °C
Ambient temperature range [°F] -40 - 185 °F
Approval ATEX, C UR, CSA, GOST POCC
Approval comments ATEX Ex nA IIA T3 Gc
Approval standard 6967179
Approval standard E227388
Approval standard E31024
Compensated temp. range [°C] -30 - 40 °C
Compensated temp. range [°F] -22 - 104 °F
EAN 5702423190355
Electrical connection type Pg 9, EN 175301-803-A, Male and Female
Enclosure rating IP65
Flush diaphragm No
Intrinsically safe No
Medium temperature range [°C] -40 - 85 °C
Medium temperature range [°F] -40 - 185 °F
Non-linearity BFSL ±FS [%] 0,50 %
Output signal type 4 - 20 mA
Overload pressure max. [bar] 200,0 bar
Packing format Multi pack
Pressure connection standard EN 837
Pressure connection type G - 1/2 Male
Pressure range [bar] 0,00 - 60,00 bar
Pressure range [psi] 0,00 - 870,23 psi
Pressure unit reference Gauge (relative)
Pulse-snubber No
Quantity per packing format 14 PC
Response time max. [ms] 4 ms
Specification key AKS 3000
Supply voltage [V] d.c. 10,00 - 30,00 V